Chyba
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 63

Pondělí, 20 Červen 2011 22:20

V Křinci se hasiči utkali o místní pohár

V sobotu to na křineckém hřišti pořádně vřelo. Křinečtí hasiči totiž pořádali již 3. ročník soutěže O pohár křineckých hasičů.

Letošní ročník překvapil „zpátečnickými“ pravidly. Startovalo se totiž od terčů, přičemž na tradičním platu byla pouze nenastartovaná mašina. Nejvíce se tak zapotilo sání, jelikož muselo absolvovat celý běžecký úsek a ještě si k mašině na svých bedrech neslo savice. V průběhu soutěže se tak každý snažil odkoukat techniku soupeře a do druhého pokusu výrazně změnit svůj styl a „ulehčit si práci.“ Nejlépe se dařilo ženám z Dymokur a mužům z Kamenného Zboží. Rekord útoku pozpátku vytvořilo družstvo mužů SDH Žitovlice-Pojedy. Po útocích proběhla doplňková soutěž dvojic nazvaná „Rozviň, sviň a táhni“, jejímž úkolem bylo rozvinutí hadice do vytyčeného prostoru, svinutí druhým závodníkem. Na celé odpoledne pečlivě dohlížel a hasičskému řemeslu se učil oddíl křineckých Pulečků včetně maminek Žabek, tet Žabiček a tatínků a strejdů Žabáků.

Články z médií:

17.02.2008 - Hasiči likvidovali až do půlnoci stohy slámy

Bobnice - Až do nedělní půlnoci hasiči bojovali s rozsáhlým požárem skladu slámy v Bobnicích

Sláma byla uskladněna v zemědělském objektu v plechové hale o rozměrech 15x30 metrů a byla slisována ve zhruba tři sta kulatých balících. Poplach byl vyhlášen ve čtvrt na šest odpoledne a zasahovalo u něj sedm hasičských sborů z okresu. Sloup kouře i plameny byly patrné už při příjezdu do Bobnic. Nikdo naštěstí nebyl zraněn. Samotná operace na místě podle hasičů nebyla jednoduchá. „Muselo se zřídit čerpací stanoviště na obecním rybníku a kyvadlově na místo požáru vodu dopravovat,“ řekl Zdeněk Vocásek ze SDH Nymburk. Hasiči podle něj nasadili i dýchací techniku. Sláma byla pomocí ženijního nářadí rozbalena a vyvážena z haly na volné prostranství. „Bylo ji nutné nechat vyhořet,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Místo hasiči sledovali i dnes.

Slámu zapálila buď nedbalost, nebo úmysl.

Hasiči stále vyšetřují příčinu nedělního rozsáhlého požáru skladu slámy v Bobnicích. Zatím prověřují dvě možné příčiny požáru. „A to jak nedbalost, tak i úmysl,“ potvrdil Deníku Luděk Turek z Hasičského záchranného sboru v Nymburce. Podle informací z dneška probíhaly výslechy majitelů skladu. K ohni hasiči vyrazili v neděli kolem čtvrt na šest a likvidovali ho až do nedělní půlnoci. V hale zemědělského objektu bylo uskladněno asi 300 balíků slámy. „Předběžná škoda je zatím vyčíslena na 450 tisíc korun,“ doplnil Turek. Konečná částka se ještě bude upřesňovat. Podobný rozsáhlý požár vypukl v minulých letech třeba v zemědělské firmě v Jíkvi, kde lehl popelem celý sklad sena za miliony korun.

Pondělí, 20 Červen 2011 22:04

COUNTRY - zábava

večer od 21,00 h. country-zábava:

COUNTRY-zábava se skupinou PODLABÁCKEJ PACIFIK Letní Kotel Křinec, so: 28.5.2011 od 21,00hod. vstup: 70,-Kč

Křinecký zámek se v sobotu stal kulisou pro focení kalendáře. Profesionálnímu fotografovi pózovaly členky místního sdružení dobrovolných hasičů, stranou objektivu nezůstali ani hasiči a hasičata. Jak je to vlastně s kalendářem od hasičů pro hasiče? „Jde o takový charitativní kalendář, z jehož prodeje půjdou prostředky na nakoupení vybavení pro křinecké děti. Jejich družstvo teď zakládáme,“ přiblížila Milena Plachá Hurychová.

Nápad se zrodil asi před měsícem naprosto spontánně a stejně tak s ním členové sboru souhasili. Potom už rozená organizátorka Milena sehnala sponzory z Nymburska i kraje.

Každý sponzor bude mít svůj měsíc a další sponzory SDH Křinec rozhodně neodmítne, bude totiž zřejmě nutný dotisk. „Už dnes je o kalendář zájem a máme objednávky i z řad sponzorů,“ říká s radostí Milena.

Družstvo křineckých hasičat funguje už přes měsíc a poprvé se představí před domácím publikem 9. července u příležitosti závodů a oslav 130. výročí založení SDH Křinec. Právě tam pokřtí hasiči svůj originální kalendář a pomoc jim přislíbil také herec Jan Dolanský.

Pondělí, 20 Červen 2011 21:53

Přidány nové fotky z povodní 2010

V sekci Fotogalerie najdete nové obrázky zachycující povodeň v roce 2010.

Pondělí, 20 Červen 2011 21:51

Dětský hasičský maškarní bál

Sbor dobrovolných hasičů Křinec si Vás dovoluje pozvat na tradiční "Dětský hasičský maškarní bál", který se letos koná tuto neděli 20. března 2011 od 14:00 hod. v křinecké sokolovně.

Nejen na Vaše děti čeká příjemné odpoledne plné zábavy, soutěží, hudby, sladkých odměn a bohaté tomboly. Těšíme se na shledání.

Pondělí, 20 Červen 2011 21:48

Výstava 130 let Křineckých Hasičů

SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ KŘINEC:

VÁS SRDEČNĚ ZVE NA ZAHÁJENÍ VÝSTAVY 130 LET KŘINECKÝCH HASIČŮ A HISTORIE OKOLNÍHO HASIČSTVA, KTERÁ PROBĚHNE PŘED KŘINECKÝM ZÁMKEM 24.4.2011 OD 14 HODIN.

Pondělí, 20 Červen 2011 21:29

Sbor dobrovolných hasičů z Křince!

KŘINEC je středisková obec s 890 obyvateli ležící na řece Mrlina, severně od Nymburka a Poděbrad. Poloha v Polabské nížině vytváří malebné scenérie s nádherným rozhledem až na Krkonoše. K obci jsou připojeny vsi: Bošín, Sovenice, Mečíř, Nové Zámky, Zábrdovice. Počet obyvatel je těmito vesnicemi zvýšen na necelých 1500 obyvatel.

Jednotka SDH Křinec je předurčená jednotka PO pro zásah:

  • jako první zasahující jednotka v 15 obcích
  • jako druhá zasahující jednotka ve 12 obcích
  • jako třetí zasahující jednotka v 11 obcích
Pondělí, 20 Červen 2011 21:16

Historie založení Sboru

Myšlenka založit spolek dobrovolných hasičů v Křinci

Rok 1879

V roce 1879 pozval pan Antonín Stifter lékárník v Křinci, zvláštním oběžníkem do staré školní budovy, kde tehdy i obecní schůze odbývány byly an žádného radního domu nebylo, aby se o tom porokovalo, zda by se měl v Křinci sbor dobrovolných hasičů. Do této schůze se dostavilo jen málo občanů a bylo tenkrát vysloveno, že není spolku ani zapotřebí, ani stejnokrojů, a mnozí hleděli na spolek ten jakoby k účelům: “Dělání parády“. Vzdor tomu po objasnění zvolen čtyřčlenný výbor, ve kterémž svolavatel schůze pan A. Stifter jako zapisovatel působiti měl. První krok učiněn, ale výbor nikdo nesvolal, věc usnula, neb bylo málo zájmu a snad i pochopení pro tento spolek. Nadešel rok 1880, kdy politické úřady zasáhly činně cestou nařizovací aby se ve všech obcích se zřizovaly dobrovolné sbory hasičské. A tak bylo i v Křinci, že to co dobrovolně v roce 1879 započalo, nastoupilo cestu roku 1880 k poukazu c.k. okresního hejtmanství v Poděbradech.

Rok 1880

Dne 14. Listopadu svolána veřejná schůze do radnice č.p. 32. Dostavilo se 20 osob a starosta Jan Šmelhaus zahájil schůzi a oznámil, že na vybídnutí okresního výboru zastupitelstva má se přikročiti ku založení dobrovolného sboru hasičského v Křinci. Přečteny stanovy spolku hasičského ve Mcelích a na základě toho usneseno jednohlasně spolek založiti. Stanovy v některých bodech pozměněny a zvolení do výboru prozatimního p. p. Antonín Stifter lékárník, Goldman důchodní barona Alex. Bethmanna, M.U.Dr. Boh. Chmelař, Václav Nebymach rolník a František Horáček tkadlec, Jan Antoš hostinský. Protokol o této schůzi jest v knize: “Jednání od r. 1881 - 1904“ zachován a zapsán M.U.Dr. Chmelařem. Dle protokolu ze dne 9.března 1881 svolána chůze další, kde přijímání přihlášivší se noví členové. Přihlédnuto a přijato do obce hasičské a to: 1 stříkačka s příslušenstvím čtyřkolová, 27 kusů košíků hasičských, 2 sudy na vodu. Usneseno dále jaké nejnutnější náčiní má poříditi a jakým způsobem opatřiti a to: 2 žebříky, 4 pásy se sekyrkami, 2 fašinové nože (pilky), 2 háky, 1 signální trubku, 4 píšťalky, 4 voznice (sudy), několik sacích hadic. Ku krytí nákladu toho asi 65 zlatých věnovali ihned: pánové František Eduard Vonka zl. 25, p.p. Josef Raše obchodník zl. 25, pan Vojtěch Heller zl. 20. Ohledně odznaků spolkového usneseno dále aby jednotlivý členové na vlastní útraty si pořídili režné šaty (kalhoty a blůzu). Přilbice pak opatří se na účet spolku, popřípadě kdyby k tomu došlo a prostředky nebyly, že se odkládá pořízení na dobu pozdější. Usneseno dále, aby vypracován byl domácí řád a předložen výboru ku schválení. Valné hromadě pak, že má býti podán návrh o měsíčním příspěvku členském. Zapisovatelem zvolen pan Antonín Stifter této schůze přítomný, za pokladníka Josef Raše, do výboru pak: František Eduard Vonka, Vojtěch Heller, Jan Stůna, Josef Raše. Po krocích těchto počal se jeviti mezi veškerým občanstvem značný již zájem o zřízení hasičského spolku, zvláště když přední občané věci se ujali a nejen nezištně ale i obětavě ku zdárnému cíli pracovali. Ve schůzi na den 24.března 1881 svolané roztříděno již přihlasivší se mužstvo na čtyři roty jak tehdy dle protokolu v záznamu stojí a sice:

 

  • I. rota k obsluze stříkačky pánové Prchlík, Kubálek, Kordač, Francouz a Heller
  • II. rota - lezci: pánové Antoš Pavel, Čok, Nedvídek, Erben, Lojda, Košťálek Leop., Horák, Vizner ml. a Hofman obchodník
  • III. rota - opatření háků a žebříků členové nejsou vedeni žádní.
  • IV. rota - ochraňovací - hlídači pánové Antoš Jan, Erben, Stifter, Horáček, Truksa, Košťálek Josef a Pšenský

Uvádím toto členstvo proto k vůli zajímavosti, aby jednou se vědělo kdo stál u kolébky hasičského sboru, když tento se v život uváděl. Ve schůzi usneseno již že každý člen na své útraty má si poříditi cvilinkový šat, přilbice že spolek zařídí. Ohledně příspěvků má každý upsati čím chce ročně přispěti. Z toho vidno, že hned v počátcích sbor zápasil s finanční tísní, an obec nemohla, jako jinde, vše potřebné spolku hraditi. Málo zajisté bylo spolků, kde by se ukládalo členstvu za dobrovolně poskytnuté služby spolku ještě finanční oběť, vedle pořízení obleku i příspěvek roční. Okolnosti tyto zaznamenávám aby mohlo býti i na tuto obětavost s hrdostí poukazováno. O tom ve které z uvedených schůzí zvolen byl předseda, velitel a cvičitel známky se nečiní avšak dle zápisů od 24.března roku 1881 musilo to v této schůzi býti kde to podpisují: M.U.Dr. Chmelař v zastoupeni předsedy a p. Josef Raše jako velitel.

Poslední aktuality

Poslední fotografie

Rychlý kontakt

Sdružení dobrovolných hasičů Křinec
289 33 Křinec
E-mail: hasicikrinec@seznam.cz
Tel.: +420 724 125 942
Web: www.hasicikrinec.cz